مصاحبه مدیرعامل با ماهنامه صنعت حمل نقل شماره ۳۳۴

مصاحبه مدیرعامل با ماهنامه صنعت حمل نقل شماره ۳۳۴

افراد سودجو ، با کالاهای بی کیفیت اعتبار ملی را خدشه دار می کنند

شرکت های بازرسی داخلی با همتایان خارجی خود برابری می کنند.

به دلیل ورود قابل ملاحظه کالاهای غیر استاندارد از طریق مبادی غیر رسمی بدون بازرسی کیفی،به صورت قاچاق،مقوله امنیت سرمایه و سلامت مردم هم با خطر مواجه شده است. ضروری است مسئولان امر با آن به روش معقول و منطقی برخورد کنند نه واکنشی.در چنین شرایطی است که خطیر بودن امر بازرسی کالا بیش تر جلوه می کند.آیا شرکت های بازرسی کالا و در راس آن سازمان ملی استاندارد می توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند و این بازوان به میزانی که باید توان مند هستند ؟ ماهنامه صنعت حمل و نقل برای روشن شدن این موضوع با پیمان شاه اویسی مدیر عامل شرکت بازرسی فنی فلات پژواک گفت گویی انجام داده است که می خوانید.

۱- موضوع بازرسی کالا چه در زمینه صادرات و واردات و چه در زمینه صنایع و مهندسی با چه چالش هایی از نظر حقوقی، فنی و کارشناسی در کشور رو به رو است؟ به عقیده جنابعالی نقش بازرس در تضمین کیفیت محصولات و خدمات تا چه اندازه میتواند تاثیرگذار باشد؟

ضمن سپاسگزاری از دعوت شما و بیان موضوع جهت آگاهی بیشتر مخاطبان گرامی شما لازم است ابتدا در خصوص جایگاه شرکت های بازرسی توضیحاتی را عرض کنم. همان گونه که مستحضرید شرکت های بازرسی (مستقل شخص ثالث) Third party پس از تجهیز امکانات و نیروی انسانی کارآزموده و مجرب به عنوان بازوان اجرایی سازمان ملی استاندارد ایران که زیر نظر نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته است نسبت به انجام خدمات بازرسی فنی و همچنین بازرسی کالاهای وارداتی و صادراتی در داخل و خارج از کشور انجام وظیفه می نمایند و عملکرد آنها همواره توسط سازمان استاندارد نظارت و مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرد. متاسفانه بعلت شرایطی که در جامعه وجود دارد که آن هم بدلیل ورود قابل ملاحظه کالاهای غیر استاندارد از طریق مبادی غیر رسمی بدون بازرسی کیفی، بصورت قاچاق، مقوله امنیت، سرمایه و سلامت مردم را با خطر مواجه کرده است. ضروری است مسئولین امر با آن به روش معقول و منطقی نه واکنشی برخورد کنند. از این دیدگاه است که خطیر بودن امر بازرسی بیشتر نمود پیدا می کند، لذا چنانچه کالاهای وارداتی از راه های ورودی رسمی گمرکات کشور وارد شوند این امکان وجود دارد تا پس از انجام مراحل بازرسی آنها در مبدأ ( خارج از کشور) و یا در مقصد با حصول اطمینان نسبت به کیفیت آن اظهار نظر کرد. چنانچه با الزامات استاندارد ملی کشورمان و یا استانداردهای بین المللی مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران مطابقت داشته باشند نسبت به ترخیص کالا در کوتاه ترین زمان ممکن با همکاری کارشناسان گمرک اقدام کرد.

۲- ظرفیت ها و توان ممیزی در ایران، در قیاس با آن چه که شرکت های معتبر بازرسی در جهان می شناسیم در چه جایگاهی قرار دارد؟

همان گونه که مستحضرید شرکت های بازرسی بین المللی که از شرکت های معروف جهان هستند سال هاست همانند شرکت های بازرسی داخلی کشورمان در ایران حضور دارد و بدلیل وجود فضای کسب و کار مناسب برای آنها نسبت به ارائه خدمات بازرسی اقدام می نمایند با استعلام های اخذ شده از سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سایر مراجع ذیربط شرکت های داخلی بسیار توانمند عمل کرده اند به گونه ای که در بسیاری از مناقصات هم تراز شرکت های بازرسی خارجی از لحاظ کیفیت و عملکرد ارزیابی می شوند و در رقابت میان آنها تنها مقوله قیمت تعیین کننده برنده نهایی است با این وجود شرکت های بازرسی و بویژه شرکت ما، نیز تلاش خود را جهت استفاده از تجربیات و دانش شرکت های پیشرو خارجی به روز کرده و به جرات میتوان گفت که زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی از رشد کیفی قابل ملاحظه ای برخوردار خواهد بود.

۳- تا چه اندازه فرهنگ استفاده از بازرسی کالا و ممیزی در میان تولید کنندگان و بازرگانان ایرانی موضوع جا افتاده ای است؟ زیان های ناشی از عدم بازرسی کالا در چه مواردی بیشتر نمود داشته است؟

صاحبان شرکت های تولیدی و تجاری محترم ما همواره به اهمیت کیفیت کالا و به طریق اولی خدمات بازرسی در راستای افزایش فعالیت های تجاری خود و بالطبع کسب سهم بیشتر از بازار در منطقه، اشراف کامل دارند. متاسفانه افرادی فرصت طلب و سود جو به عنوان واسطه در بازارهای ما حضور دارند که فقط به سود کوتاه مدت خود فکر کرده و با فروش و یا وارد کردن کالاهایی که فرایند انطباق کالای صادراتی یا وارداتی را طی نکرده اند به اعتبار کشور ضربه سنگینی وارد میکنند که در مقوله صادرات سبب بی اعتمادی خریداران خارجی نسبت به کیفیت محصولات تولید کنندگان ایرانی می شوند و در مقوله واردات نیز ضمن سبب آسیب های جدی به سلامت جامعه و خسارت به سرمایه های ملی.

۴- توان حرفه ای میزان و وضعیت آموزش کادر تخصصی در زمینه بازرسی کالا را تشریح نمایید.

همان گونه که مستحضرید که سازمان ملی استاندارد به منظور تدوین به روز استانداردهای ملی و کارخانه ای از کارشناسان رسمی استاندارد استفاده می کنند که این کارشناسان در حال حاضر پس از برگزاری آزمون استانی انتخاب می شوند. تعدادی از این کارشناسان رسمی جذب شرکت های بازرسی شده و در شرکت های بازرسی بر مبنای استاندارد که در واقع میتوان گفت زبان بین المللی خدمات شرکت های بازرسی است نسبت به آموزش و کسب تجربه عملی مهارت های لازم را فرا میگیرند. توضیح اینکه شرکت ما پس از ارزیابی که توسط سازمان ملی استاندارد انجام شده موفق به اخذ مجوز آموزش گردیده و این توانایی را دارد که جهت متقاضیان با استفاده از متخصصان ارزشمند داخلی و خارجی نسبت به ارائه آموزش دوره های بازرسی مورد نیاز اقدام نماید، بدیهی است به شرکت کنندگان در صورت کسب موفقیت در هر دوره گواهینامه های رسمی اعطا می شود.

۵- شرکت بازرسی فلات پژواک چه فعالیت هایی را مدنظر دارد و جایگاه این شرکت چه در منطقه حوزه فعالیت و چه در فعالیت های برون مرزی را تشریح نمایید.

شرکت بازرسی فلات پژواک علیرغم جوان بودن خود (تاسیس ۱۳۸۵) توانسته است با داشتن نیرو های کارآزموده و مجرب، و بکارگیری امکانات و تجهیزات بازرسی روز دنیا، مشارکت و همکاری با شرکت های بازرسی بین المللی و همچنین تیم مدیریتی کارآمد در شمار معدود شرکت های بازرسی مطرح در کشور است و امیدوار است با ادامه این روند بتواند نقش موثری در بالا بردن سطح کیفیت کالا و خدمات در بازار را داشته باشد با وجود این هیات مدیره شرکت با اعتقاد راسخ، تلاش خود را جهت ایجاد یک «هلدینگ تخصصی بازرسی» بعمل می آورد. از دیگر برنامه های راهبردی آتی شرکت حضور در سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش شرکت های «خدمات فنی و مهندسی» است. که امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم نقش اثرگذار و کیفیتی شرکت های بازرسی را در بازار سرمایه، صنعت، تجارت و خدمات تقویت نماییم. در حال حاضر بیش از ۲۱ شعبه در خارج از کشور داریم که توانسته اند در فرایند فعالیت های بازاریابی شرکت موثر عمل نمایند و با توجه به بررسی و مطالعه بازار که توسط کمیته بازاریابی شرکت انجام میشود حضور در شمال آفریقا و آمریکای جنوبی به عنوان بازارهای جدید در دست بررسی هستند.

۶- در ارزیابی های کیفی چه در زمینه های صنایع غذایی و تولیدات صنعتی توان تولید کنندگان را در قیاس با سایر رقبای خارجی چگونه ارزیابی می نمایید؟

در ارزیابی های کیفی مشاهده شده که ما در تولید با کیفیت خوب در زمینه های یاد شده نه تنها مشکلی نداریم بلکه از توان بالا هم برخورداریم که با رعایت عوامل اثرگذار در زمینه تولید می تواند از رشد نسبتاً بالا سخن گفت فقط باید تلاشمان در رفع موانع دست و پاگیر در فرآیند تولید و توزیع و سیستم بانکی و اداری کشور را بیشتر و دقیق تر کنیم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

falat@pdfgroup.org
تهران - خیابان ولیعصر - نرسیده به میرداماد - خیابان خلیل زاده - پلاک 23 - واحد 1